SHRINK PAKETLEME


SHRINK NEDİR?

Bir diğer ismi shrink paketleme olan paketleme; bir ürünün üzerini veya zaten başka bir teknikle ambalajlanmış ürünün etrafını çoğunlukla plastik filmlerle sararak paketleme işleminin gerçekleştirilmesidir. Bu işleme; Shrink Wrapping ismi verilir. Ürünün işleme girmeden yalnızca etrafının sarılarak ambalajlanmasına polywrapping adı verilmektedir. Shrink; İngilizce’de küçülmek ve çekmek anlamlarına gelmektedir. Shrink film; paketleme amacıyla kullanılır ve ısı yardımıyla çeker, bu sayede kapladığı ürünün formunu alır. Shrink işlemleri; Shrink makinesi ve Shrink filmiyle beraber uygulanmaktadır. Shrink makinesi iki amaçlı bir süreçle çalışmaktadır. Birinci kısımda, paketlenecek ürünün etrafını çevreleyen ve dikiş kaynağı ismi verilen plastik film; kaynak makinesiyle dikilmektedir. İkinci aşamada ise ısı tatbik edilerek Shrink Film’in büzülüp küçülmesini sağlayan tünelden meydana gelmektedir. Buna kısaca Shrink fırını, Shrink tüneli veya ısı tüneli adı verilmektedir.

Eden Ambalaj’da Shrink Paketleme

Eden Ambalaj ve Etiketleme olarak shrink paketleme yoluyla yaptığımız paketlemenin belirli amaçları bulunmaktadır. Müşterilerimizin istekleri doğrultusunda ürünleri PVC, PE, PO veya PET malzemelerinden biriyle shrinkleyip kolileme işlemlerine hazır hale getirmekteyiz. Bunun ardından, ambalaj ve etiketlenmesi tamamlanan ürünleri kolileyerek sevkiyat için shrinklenme işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Eden Ambalaj üretim tesislerimizde müşterilerimizin istediği sayıda, boyutlarda ve malzemelerde shrink yapılabilmektedir.

Shrink Paketlemenin Amaçları 

Shrink paketleme sayesinde iki veya daha küçük paket; daha geniş tek bir paket haline getirilir. Ayrıca, bir paket veya ürün temiz tutulmuş olur. Ambalajlanmış bir ürünün çalınması veya ambalajın satın alınmadan açılması engellenmiş olur. Shrink paketleme; ürünün açılmadığını belli eden muhafaza mührü görevi görmektedir. Ayrıca, ürün haşarelere karşı korunmuş olur. Bununla birlikte, bir ürünün yeniden dağıtılması, hediye edilmesi veya satılması engellenir. Ürün; yağlanmaya, rutubete, suya veya diğer mekanik etkilere karşı korunmuş olur ve dayanıklılığı sağlanır. Shrink paketleme sayesinde dergi ve katalog gibi kağıt ürünleri, yıpranmadan ve en orjinal haliyle gerçek sahibine ulaşır. Shrink paketleme bu amaçla zarar vermeden adres etiketi yapıştırılmasını ve taşıma sırasında temiz kalmasını sağlar. Shrink paketleme; ürünlere gruplama ve bir arada tutabilme yeteneğini kazandırır.

 

sHRİNK 1 SHRİNK 2 SHRİNK 4
SHRİNK 7 SHRİNK 9 SHRINK 10 SHRİNK 10 SHRINK